m.gh.raician.official

banner ads banner ads banner ads banner ads
  • m.gh.raician
  • 12 / 10 / 1398
  • 137 بازدید
  • 0 نظر
افرادی که تا بحال به بررسی و تاریخچه ی شهر بمپور پرداخته و در این مورد تحقیقاتی ارائه داده اند،به سادگی از کنار بسیاری از رویدادهای مهم و شخصیت های تاثیر گذار که در شکل گیری هویت این دیار کهن (بمپور)نقش بسزایی داشته اند،گذشته اند می توان این را به حساب سهل انگاری،یا عدم تمایل به روشن شدن زوایای پنهان و کمتر شناخته شده ی تاریخ این شهردانست .

به هر حال در این مقاله در نظردارم به بررسی گذرای زندگی یکی از شخصیت های برجسته و تاثیر گذار این منطقه،حضرت مولانا محمد ابراهیم صدیقی(ره) بپردازم.

می توان ادعا کرد که مولانا محمد ابراهیم صدیقی(ره) از جمله کسانی بوده اند که با مجاهدتهای خود مردم منطقه ی بمپور را با قرآن و سنت رسول الله (ص) و فرهنگ اسلامی آشنا کرده اند.

مولانا عهده دار دوره حدیث مکتب خواهران واستادحدیث این مکتب هم بود نکته نمایان و قابل ذکر اینکه حضرت مولانا محمد ابراهیم صدیقی(ره) مکتب خانه ی سابق بمپور را تاسیس و با تلاش مضاعف آن را تبدیل به حوزه علمیه اشرف العلوم نمود و ضمن تدریس در مدارس دولتی در این مدرسه علمی (اشرف العلوم) مدرس نیز بود تا اینکه جناب مولانا حافظ محمد اکبر براهویی به بمپور تشریف فرما شدند و سرپرستی حوزه علمیه مذکور را به ایشان واگذار نمود.

ولادت و تحصیلات:

مولانا محمد ابراهیم صدیقی فرزند لال بخش دهمیری در روستای دهمیر و بخش بمپور در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود.

وی از همان کودکی در پی آموختن علم قرآن بود. با وجود مدارس دینی و علما (با مشورت پدر) جهت کسب علم دین به دیار غربت یعنی سرزمین پاکستان مهاجرت کرد و برای شوق و شیرینی علم قرآن،مولانا با دامادش 7الی 8روز در سخت ترین شرایط با پای پیاده و شتر از ایرانشهر تا گوادر مرز ایران را سپری نمودند بعد از سختی های مسیر راه توسط لنج وکشتی به پاکستان رسیدند.

به محض رسیدن مورد استقبال پدر قرار گرفت و همان شب در یکی از مدارس دینی آنجا ثبت نام نمودند و به خواندن قرآن شریف،پنج کتاب،گلستان و بوستان شیخ سعدی (ره) مشغول شده و پس از چند سال بعلت نداشتن درس روزانه، به سند پاکستان رفته و در روستایی به نام سعید آباد که دارای مدرسه دینی بود ثبت نام کرد.

کتاب های مالابدمنه،میزان الصرف و نحومیر و دیگر کتب صرف و نحو را در این مدرسه خوانده و بعدا به علت برخی مشکلات به ناچار مجددا به کراچی برگشته و در مدرسه ی دارالعلوم ثبت نام کردند .

دراین مدرسه،کتب فقه،تفسیر،ادیبات عرب،اصول فقه،صرف ونحو،میراث ومنطق ودیگر کتب داخل نصاب را خوانده و بعد بعلت فوت پدر به وطن برگشت و به مدت شش ماه ماندگاری دروطن،مجددا به کراچی پاکستان رفت و در مدرسه مظهر العلوم اسلام آباد واقع در چاکی واره ثبت نام کرد و کتب اخیر داخل نصاب از جمله هدایه اخریین،کتب دوره ی حدیث اعم از بخاری مسلم، ابن ماجه، ابو داود، و تجوید را خوانده و فارغ التحصیل شدند.

بازگشت به وطن و دیار کهن بمپور

  مولانا محمد ابراهیم صدیقی(ره) در سال1339 خورشیدی پس از سالها دوری از وطن و خانواده با کوله باری از علم و فضیلت وارد دیار کهن شد.

مولانا از بدو ورودخود به دیار، با نزدیکان و ریش سفیدان وهمچنین معتمدان درباره ی اوضاع منطقه ازنظردینی وبدعت های موجود به بحث وگفتگو پرداخت ودراین راستا مردم رابه دین ،نمازواحکام شریعت فرامی خواند وآنهاراباآیات واحادیث نبوی آگاه می کرد

فعالیت های مولانا

از مهم ترین فعالیت های مولانا (ره)ایجاد فضای دینی در بمپور و تشویق مردم برای شرکت در مراسم ها و محافل مذهبی (جمعه و عیدین)ومبارزه با بدعات و رسومات جاهلیت که در منطقه رواج داشتند، همچنین توسعه ی مسجد جامع شهر برای نماز گزاران و تاسیس دفتر ازدواج و طلاق و پاسخگویی به سوالات مردم بود .مولانا بافصاحت وبلاغتی که در بیان خود داشتند مردم را از مسائل و فضائل آگاه کردند و مردم تشنه ی دین را از علم خود سیراب می کرد.

وفات:این خورشید علم در سال 91 13در روز چهارشنبه سوم شوال1433ه.ق افول کرد و دار فانی را وداع گفت.نمازجنازه این بزرگوارتوسط حضرت شیخ الاسلام مولاناعبدالحمید(حفظه الله)وباحضورعلمای اعلام بلوچستان وجمع بزرگی ازمردم برگذارشد.خداوند قبرش را نورانی و درجاتش را در بهشت برین اعلی بفرماید.((آمین))

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها