قرص اکس یا اکستازی

10 / 02 / 1398
8:26

قرص اکس یا اکستازیقرص اکس یا اکستازی به صورت قرص، کپسول و پودر در دسترس افراد قرار می گیرد و به شکل خوراکی، استنشاقی و تدخینی مصرف می شود و با تاثیر بر سه ماده شیمیایی مغز (سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین) عمل می کند. اثرات مصرف قرص اکس، 30 تا 45 دقیقه بعد از مصرف مشخص می شود و حداکثر تا 6 ساعت باقی می ماند. اثرات ِخطرناکِ مصرف این دارو با اثرات خوشایند آن همراه است اما همیشه همه مصرف کنندگان تجربه خوشایندی ندارند. عوارض قرص اکس در افراد مختلف، متفاوت است، بخصوص اگر با مواد دیگری به صورت ترکیبی (مانند الکل و یا ماده مخدر گل) مصرف گردد. این ماده با اصطلاحاتی چون ریو، اکس پارتی ، کنسرت راک نیز شناخته می شوند.

 

عوارض مصرف قرص اکس یا اکستازی
مهمترین عوارض کوتاه مدت مصرف قرص اکس یا اکستازی عبارتند از:

- حالت تهوع-کجی دندان- سفتی عضلات- افزایش دمای بدن- تاری دید- تعریق مفرط

 یکی از خطرناک ترین عوارض مصرف اکستازی، افزایش شدید دمای بدن (hyperthermia) است که می تواند به کبد، کلیه، مشکلات قلبی- عروقی و در بعضی مواقع مرگ منجر شود.

در بعضی افراد، روزی که مصرف داشته اند می تواند تبدیل به یک روز سخت شود، به طوری که نزدیک به 80% مصرف کنندگان افسردگی و خستگی مفرط را تجربه می کنند. این عوارض کوتاه مدت می توانند ناراحت کننده و مشکل زا باشند اما خطر واقعی نادیده گرفتن اثرات بلند مدت این ماده محرک است.

زمانی که اکستازی مدت زیادی مصرف شود، چندین اثر زیان بار برای مصرف کننده خواهد داشت. از جمله عوارض بلند مدت اکستازی یا قرص اکس می توان به موارد زیر اشاره داشت.

- آسیب های عصبی

- اثرات مخرب بر تولید سروتونین در مغز که منجر به کاهش سروتونین می شود و در نتیجه فرد ممکن است به افسردگی، مشکلات خواب، اضطراب، کاهش اشتها و کاهش میل جنسی مبتلا شود. یکی دیگر از بحران های بالقوه مصرف اکستازی" سندرم سروتونین" نامیده می شود به طوری که مغز با مقدار زیادی از سروتونین پر می شود، علائم این سندروم عبارتند از: افزایش ضربان قلب، توهمات، تعریق، از دست دادن جهت یابی، تحریک پذیری، اسهال، استفراغ، تشنج، حالت تهوع.

- پژوهش ها نقص در عملکرد شناختی مصرف کنندگان را تایید می کنند.

به دلیل اعتیاد آور بودن قرص اکس، افراد بعد از تجربه ی اثرات اولیه آن، میزان دوز را بالا می برند و این مساله احتمال خطراتی چون اُوِر دوز (over dose) را بالا می برد که به صورت افزایش دمای بدن، خشونت، فشار خون بالا، حملات وحشت زدگی، تشنج و از دست دادن هوشیاری ظاهر می شود.

 اکستازی

پیامدهای مصرف قرص اکس یا اکستازی
به دنبال مصرف اکسازی، اعتماد به نفس و شجاعت در فرد بالا می رود، هنجارها و ممنوعیت های اخلاقی کمرنگ شده و به همین دلیل رفتارهای پر خطر افزایش پیدا می کند. همچنین شعور، قوه ی استدلال، آگاهی و آستانه ی تحریک پذیری فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. رفتارهای قابل مشاهده پس از مصرف مانند: 

- پر حرف شدن

 - لرزش اندام ها

- شدید شدن احساسات و عواطف
- فعالیت فیزیکی زیاد بدون احساس تشنگی

- بی اشتهایی

- بی ثباتی خلق و افسردگی- افزایش میل جنسی
طبق تحقیقات انستیتو ملی سلامت که بر روی افراد مصرف کننده انجام شد، نتایج نشان داد که این قرص با تخریب مناطق مختلفی از مغز باعث اختلالاتی مانند از دست دادن حافظه، زوال عقل و سایر بیماری های روانی در فرد می گردد. همچنین با آسیب به نواحی مختلف مغز یادگیری، خواب و تنظیم هیجانات این افراد دچار مشکلات شدیدی می شود. اثرات سوء مصرف قرص اکس یا اکستازی گاهی به اندازه ای خطرناک می شود که ممکن است به فرد جنون و توهمات شدید دست دهد که موجب آسیب به خود یا دیگران گردد. به موجب افزایش رفتارهای پر خطر جنسی احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز، سیفلیس و سوزاک نیز افزایش پیدا می کند.

 

درمان اعتیاد به مصرف فرص اکس
زمانی که با خود تصمیم جدی برای ترک یک ماده می گیرید بهتر است ابتدا به دنبال موثرترین روش برای درمان اعتیاد به قرص اکس باشید. کلید موفقیت، یافتن راهی است که برای شما کاربردی باشد. زمانی که سوء مصرف دارویی متوقف می شود، فرد علائم ترک را تجربه خواهد کرد. فرد با وارد شدن به یک برنامه نظارت و سم زدایی مواد از بروز تجارب سخت این دوره می کاهد. شدت سم زدایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تحت تاثیر عواملی چون مدت زمان مصرف دارو و سایر اختلالات مربوط به آن می باشد. مشاوره روانشناسی راهکاری بسیار مناسب برای ترک اعتیاد به اکستازی می باشد